VIBOR-A - BAMBOO CLASSIC EDITION 2022
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Bamboo Classic Edition 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.350,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Vibor-A |
Description from manufacturer
A padel racket featuring a rounded design and moderate balance, crafted with 3K carbon and a soft EVA rubber center, ensures top-notch hitting feel. This is all packaged in a weight range of 360 to 375 grams. The racket showcases a dynamic appearance with matte hues contrasted by the brand's iconic logo highlighted in vibrant green.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 44 year
Level: amateur
-
2025-10-31, 22:42















