ADIDAS - ADIPOWER CTRL 3.3 2024
(129 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.100,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,4 cm |
| Length of the racket blade | 25,7 cm |
| Total length | 45,9 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,9 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Medium 364 g |
| Balance point measurement | 26,8 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2024-02-26 |
Description from manufacturer
The ADIPOWER CTRL 3.3 is control. This racket made for the highest-level players of our sport incorporates the best to find precision in every shot. The combination of EVA Soft Performance rubber and Carbon Fiber 3K makes a balanced racket with an extremely high performance. Spin reaches new heights thanks to the Spin Blade Mold roughness and the Smart Holes Curve hole pattern. Because power is always needed, Dual Exoskeleton and Power Embossed Ridge technologies reinforce the core and the frame for the highest rigidity.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 129 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Carl", Man 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Satisfied with my racket, Adidas Adipower CTRL, but haven't tried anything else.
2024-02-08, 16:52
3
"Jessika", Woman 55 year
Level: beginner
It works well. Have no knowledge of how a racket can or should feel.
2023-12-31, 00:02
4
"Carl", Man 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I would love to try a racket with a bit more speed.
2024-11-21, 15:28
5
"beatriz", Woman 28 year
Level: advanced
Good control, form and power
2025-11-12, 18:58
2
"Enzo", Man 61 year
Level: advanced (have paddle elbow)
She is old and no longer responds to the hits.
2026-02-17, 13:31
4
Man 48 year
Level: amateur
Good feeling and forgiving sweet spot
2023-12-21, 22:02














