ADIDAS - METALBONE CARBON CTRL 2026
(9 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Free shipping 1-3 Days
£203.50
Adidas Metalbone Carbon CTRL 2026 Padelbat
Free shipping 1-3 Days
£203.50
Adidas Metalbone Carbon CTRL 2026 Padelbat
Free shipping 1-3 Days
£231.14
Adidas Metalbone Carbon CTRL 2026
Free shipping 1-2 Days
£248.48
Adidas Metalbone Carbon CTRL 2026
Free shipping 1-3 Days
£254.27
Adidas Metalbone Carbon CTRL 2026
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £230.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 6K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 13,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 25,9 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 53 st |
| Weight | Medium 360 g |
| Balance point measurement | 26,3 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2026-01-25 |
Description from manufacturer
Trust in consistent control with the adidas Metalbone Carbon CTRL 2026. Its construction, featuring Octagonal Structure and Low Poly design, provides precision, stiffness, and stability on every shot, making it easier to defend and build points. The Carbon 6K surface combines control and power with high rigidity and durability, while the Soft Performance EVA core delivers a comfortable feel and smooth ball output. Spin Blade Decal enhances control and allows you to generate more spin, helping you pressure and direct each point. The round shape places more weight near the grip for greater control on defensive shots, and the racket is designed for high-level players who demand consistent performance from the first to the last point. And this year, as a major new feature, we are adding an adjustable rope cord to our paddles for a better grip on the wrist.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Marcos", Man 45 year
Level: advanced
I would like a little more control.
2026-02-09, 23:10
3
"Pasquale", Man 33 year
Level: advanced
Not perfect
2026-01-26, 20:49
5
"Sdam", Man 30 year
Level: beginner
The best
2026-01-25, 22:19
5
"Vvkkk", Man 30 year
Level: amateur
Good
2026-02-01, 12:41
5
"Ol", Man 28 year
Level: amateur
---
2026-03-07, 22:28
4
Man 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-05-19, 23:36














