STARVIE - DRAX PLUS 2026
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Drax Plus 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 2 910,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 366 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Hyper |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | M EVA Balance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
Teardrop-shaped racket for versatile players, with a 12K Carbon Hyper surface that enlarges the sweet spot and delivers a responsive, precise feel. The M-Eva Balance foam, with medium-high density, provides the perfect balance between control and power, adapting easily to different situations on court. Equipped with Shock Shield, a rubber integrated into the frame that enhances stability and helps balance the racket, and Z-Shock in the grip, which absorbs vibrations for a more comfortable playing experience.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 52 year
Level: amateur
-
2026-01-11, 21:28





















