STARVIE - DRAX PLUS 2026
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 270,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 366 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Hyper |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | M EVA Balance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
Teardrop-shaped racket for versatile players, with a 12K Carbon Hyper surface that enlarges the sweet spot and delivers a responsive, precise feel. The M-Eva Balance foam, with medium-high density, provides the perfect balance between control and power, adapting easily to different situations on court. Equipped with Shock Shield, a rubber integrated into the frame that enhances stability and helps balance the racket, and Z-Shock in the grip, which absorbs vibrations for a more comfortable playing experience.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 52 year
Level: amateur
-
2026-01-11, 21:28
















