NOX - VENTUS HYBRID 12K LITE 2026
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Ventus Hybrid 12K Lite 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Multilayered |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The Ventus Hybrid 12K Lite is designed for players seeking the perfect balance between control and power, with greater manoeuvrability thanks to its reduced weight of 355–365g. It features the new mould from the 2026 Luxury racket collection, which improves aerodynamics and overall performance. Its teardrop shape and medium balance provide an agile, versatile response, ideal for adapting to any match situation. Built with a carbon frame, MLD Black Eva core, and 12K carbon fibre faces, it delivers a firm feel, excellent ball rebound and outstanding stability even during the most demanding points.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Mert", Man 45 year
Level: amateur
xxx
2026-03-25, 11:01






















