PADEL FORCE - ELITE 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Padel Force - Elite 2026:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Pro UK30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Padel Force |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,0 cm |
| Total length | 46,0 cm |
| Width racket blade | 25,9 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 40 st |
| Weight | Medium 361 g |
| Balance point measurement | 26,9 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Light |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2026-01-12 |
Description from manufacturer
ELITE is a racket designed and developed in Spain by the brand PADEL-FORCE, an attractive, elegant, and balanced design racket that makes it one of the most beautiful rackets on the market. Like all PADEL-FORCE rackets, ELITE is manufactured in the same factory where brands like SIUX, ADIDAS, VOLT, and other world-leading brands are made. Thanks to its 12K Carbon composition, which provides firmness and ball output upon hitting, combined with the medium-high hardness PRO EVA UK-30 rubber, ELITE is the perfect racket for players who bring balance to the game on the court, allowing them to be a defensive player with the initiative to step up and finish the point. The mix of Carbon and Glass in the arch, along with the interwoven bridge in the heart, prevent vibration transmission to the handle, making it a forgiving racket for all types of players and minimizing the risk of injuries. The textured finish with the 3D Hexagon Carbon sheet on the faces makes spin shots an additional weapon in this padel racket.
Printout from www.racketguide.com














