NOX - EA10 VENTUS HYBRID 12K XTREM BY EDU ALONSO 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - EA10 Ventus Hybrid 12K Xtrem by Edu Alonso 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $400.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Multilayered |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
Designed together with Edu Alonso, one of the most outstanding young Spaniards on the professional circuit, the EA10 Ventus Hybrid 12K XTREM is designed for players who experience padel with maximum energy during every point. With its teardrop shape and perfect balance, this racket responds with agility on fast shots and offers the power and control needed to adapt to any situation. It features the new mould from the Signature Racket collection, which improves aerodynamics and overall performance, providing a more responsive and precise playing experience. Manageable and versatile, the EA10 Ventus Hybrid is the ideal racket for players who, like Edu Alonso, are looking for fast and dynamic play and are ready to dominate the court at all times.
Printout from www.racketguide.com






















