SANE - IMPRONTA 5.3 HYBRID 2021
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Impronta 5.3 Hybrid 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $270.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Sane |
Description from manufacturer
Impronta 5.3 Hybrid is a very suitable racket for those who want to take the step up from beginner/recreational player to the slightly more advanced style of play. A racket focusing on power, the hard 12K Textreme surface, and the very popular HCT core make this a racket to be reckoned with. HCT is a core created with the new technology Multilayered Core. Here, two different cores are compressed, a harder one to provide power, and a softer one for control. Combined, you get a racket with high power and good control. Since its start in 1989, SANE has been known for a very well-placed balance point combined with the right materials, to ensure the racket is perceived as light and agile. Their keen attention to detail has also been shown to reduce the risk of tennis elbow. A large sweet spot means you get a good hit even if the ball doesn't hit right at the center of the hitting surface. When talking about balance, it refers to where the balance point of the racket is. If your racket has a high balance, it can be perceived as heavy, with much of the weight at the top of the racket, and conversely, a low balance makes the racket feel light.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 45 year
Level: amateur (have paddle elbow)
No
2025-11-15, 00:24
4
Man 17 year
Level: amateur
-
2024-03-24, 10:25
3
Man 28 year
Level: amateur
-
2023-03-21, 21:43
3
Man 33 year
Level: amateur
-
2023-03-21, 13:12
3
Woman 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-03-19, 18:48
4
Woman 44 year
Level: amateur
-
2023-03-19, 18:45














