CARTRI - TRIUMPH PRO CUP 2020
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Triumph Pro Cup 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $350.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA medium |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
Cartri Triumph Pro Cup is a high-quality racket with all-round characteristics. Thanks to its composition, the racket becomes very stable and controlled when defending from the backcourt, and when you counterattack, Triumph will help you own the net and control the match. Just like all models from Cartri, the Triumph Pro Cup is also handmade in Spain.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 25 year
Level: amateur
-
2024-01-27, 22:21
4
Woman 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-11-26, 14:06














