SOFTEE - TRIONIC RED 2025
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Softee - Trionic Red 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA S9 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Softee |
Description from manufacturer
The new Trionic comes in one of the most intense shades of red. This racket features a hybrid shape and medium balance, making it highly manageable. This technology is applied to the 3D for greater power and ball output without losing control. This is a paddle with a fresh and renewed style that boasts futuristic details. These models incorporate Nano Mesh technology, a finish that gives the paddle exceptional ball output in all match situations. This allows for optimal performance, both in attack and defense.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 37 year
Level: beginner
T
2026-02-09, 02:33

















