SIUX - DIABLO PRO ROYAL BLUE 2026
(3 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £320.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber textreme |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
La SIUX DIABLO PRO 2026 ROYAL BLUE es una pala diseñada para jugadores avanzados y profesionales, con forma de lágrima que ofrece un equilibrio polivalente. Cuenta con núcleo de goma EVA de dureza 7/10 y una estructura de carbono 18K Textreme combinada con 3K para garantizar durabilidad y potencia controlada. Su peso medio (355-375 g) y el acabado satinado con textura 3D proporcionan precisión y tacto óptimos para un juego completo y versátil.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Piergiorgio", Man 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Nice control
2026-02-15, 10:20
4
Man 25 year
Level: amateur
Z
2026-04-26, 07:19
5
Man 36 year
Level: advanced
-
2026-04-01, 00:07
















