STIGA - 18K 2 CYBERSHAPE 2026
(8 Reviews)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £270.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 352 - 368 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 360 Carbon Frame |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Duplex |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black Hyper Soft EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Stiga |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,5 cm |
| Length of the racket blade | 22,5 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Sandpaper |
| Number of drilled holes | 57 st |
| Weight | Quite low 359 g |
| Balance point measurement | 25,0 cm from the bottom |
| Balance point | Quite low 55 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2026-01-01 |
Description from manufacturer
Like the 18K Cybershape? Then we think you’ll love the 18K 2 Cybershape – same model, but in a new, fine-tuned design to make it even more balanced. This racket is somewhat softer than its twin, the 18K Hard, and offers fantastic control on ball contact with a softer ball impact. This means you can handle very difficult shots from tough angles. The reinforced carbon-fibre layer and the exclusive silver treatment bind the weave to give you a hitting surface that delivers finesse without sacrificing speed or precision. Quite simply the ideal racket for the control-orientated player! As with our other Cybershape rackets, the 18K 2 Cybershape gives you a larger, generous, and optimized hitting surface that translates into unique advantages on the court. Thanks to the racket’s hexagonal shape, the sweet spot is 20 % larger; in addition, the sweet spot is higher than in traditional rackets. This well-dimensioned sweet spot is hard to miss. The edges of the racket align perfectly with the court surface, so you can make better shots closer to the glass and the ground. The long handle provides a good grip and more flexibility in your game. 18K 2 Cybershape has an strong frame made from 100 % carbon fibre, which we call the 360 Carbon Frame. This creates a durable racket with fast response and capacity to handle very powerful shots from your opponent. The textured Crystal Grip surface creates maximum spin on the ball and enhances ball control. The long handle offers more flexibility and features a detachable wrist strap that’s easy to replace.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
"Andreas", Man 30 year
Level: amateur
Really bad racket, bouncy and strange shape that just feels PR. Try again, do it right, Stiga!
2026-01-16, 11:49
4
"Roger", Man 55 year
Level: advanced
There is good pressure and good balance in the racket.
2025-10-25, 15:34
4
"Isac", Man 23 year
Level: advanced
A little soft
2026-01-29, 10:15
5
"Ro", Man 29 year
Level: amateur
-
2025-12-25, 08:38
4
"Dd", Man 31 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-11-01, 20:14
3
"Christoffer", Man 43 year
Level: advanced
-
2025-10-22, 15:24
















