RS - PRIME PRO VSQZ 2024
(42 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to RS - Prime Pro VSQZ 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 350,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Aluminized Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by RS |
Description from manufacturer
The second generation of Simon Vasquez self-developed racket is here. With the fundamental features of one of the world's bestselling padel rackets, Simon has further developed a number of features that place the racket in the center of the development of the sport. The main difference is that this racket is lighter than its predecessor and that the balance is placed further down towards the heart of the racket. The racket is 45,5 cm long and has an extended grip. As before, it fits perfectly for the player who sometimes hits certain backhands with two hands, for example, the returns. The frame has a hexagonal profile called “Dynamic Hex” which increases the handling of the racket. The Axis Force stabilizer in the neck of the racket remains from before and gives the frame superior stability and reduces vibrations caused by ball impact. The racket core consists of an adaptive EVA material that increases the sweet spot and compensates for mediocre ball hits, even outside the racket's center. ”Power Holes” where the smallest holes are placed closest to the center while the holes closer to the frame are slightly larger give the racket better stability and further increases the racket's sweet spot. The surface of the racket is made of high-quality aluminized 12k carbon fiber together with the RS Grid Pattern for even better grip and spin on the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 42 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Mikael", Man 33 year
Level: advanced
Since I haven't had that many rackets, I don't really have anything to compare with.
2025-10-22, 05:39
5
Man 54 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Good in every way but had wished for a little more spin.
2025-11-12, 13:43
5
"Micke", Man 60 year
Level: amateur
Good balance, gentle and good pressure
2024-05-03, 09:55
4
Man 55 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control but still good speed.
2025-11-10, 14:17
5
"Daniel", Man 44 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very satisfied
2024-09-14, 10:14
5
"Daniel", Man 43 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very satisfied
2024-09-14, 10:13














