NOX - VK10 LUXURY BY ARANZAZU OSORO 2023
(2 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.390,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K metallized fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
For the 2023 collection, a brand new control racket developed by Aranzazu Osoro is presented. VK10 Luxury is a model designed to suit her adaptable and placement-secure playing style. The racket comes in a round shape with a low balance. This makes the VK10 Luxury a racket that provides you as a player with maximum control and precision in your play. The low balance, combined with the fiberglass hitting surface and the HR3 core, makes the racket easier to handle and creates a more fluid feel. The racket has the advanced anti-vibration system AVS integrated, which reduces the vibrations that occur when hitting the ball and therefore is gentler on the elbow and forearm. This model from Nox is equipped with a smartstrap. Smartstrap is exactly what it sounds like, a system developed to make it easier for the player to replace the wrist strap on their paddle racket as desired.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Det", Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2024-02-17, 00:17
5
"Magnus", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-11-05, 19:44















