NOX - ML10 PRO CUP 2025
(33 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.160,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K fiberglass silver |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Nox |
Description from manufacturer
The ML10 Pro Cup 2025 is the racket that changed everything. Designed by Miguel Lamperti, it keeps intact the essence that made it one of the best-selling racquets in history. Its balance between comfort, power and durability makes it an infallible choice for players of any level. The ML10 Pro Cup 2025 offers exceptional control and optimal ball output, thanks to its careful construction with high quality materials. Top quality materials that guarantee resistance and better feel in the stroke. Round design and large sweet spot give maximum precision in each impact for a solid and reliable game in any situation. This new version incorporates the Smartstrap system, allowing the replacement of the safety string for greater hygiene, safety and customization. Explore the ML10 Pro Cup 2025 and take your game to the next level.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 33 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Efriko", Man 43 year
Level: beginner
Large sweetspot, quite maneuverable compared to my old racket the Babolat Technical Viper 2023. Would love a more neutral colored option though.
2026-02-11, 10:55
4
"Jorge", Man 35 year
Level: beginner
Very good balance (low), comfortable for the arm, releases well, soft rubber
2025-11-13, 00:04
2
"Igors", Man 28 year
Level: advanced
Too soft. Good for training, but after a while lacks power
2026-04-08, 14:11
4
"Alf", Man 51 year
Level: beginner
It lacks power, but it is very easy to handle.
2025-12-14, 18:35
4
"Alfonso", Man 51 year
Level: beginner (have paddle elbow)
Light and not very damaging. Lacks power.
2025-12-06, 17:37
4
"Alfonso", Man 51 year
Level: beginner
Light and comfortable. But lacks power.
2025-12-06, 17:48















