FZ FORZA - CHAMPION POWER 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to FZ Forza - Champion Power 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.490,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 12K Graphite |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Graphite |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by FZ Forza |
Description from manufacturer
FZ FORZA Champion Power is one of our top models. The diamond shape and head heavy balance creates a lot of power, but you also get perfect control with the combination of the matte surface and hard EVA. This racket is made of 100% woven graphite 12K and with protection on top.
Printout from www.racketguide.com















