WILSON - DEFY PRO V1 2025
(18 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.470,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Wilson |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,5 cm |
| Total length | 45,8 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Textured |
| Number of drilled holes | 43 st |
| Weight | Quite high 371 g |
| Balance point measurement | 26,1 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
The Defy V1 Pro is a powerful padel racket that feels rapid through the air, and generates aggressive spin. This heavy frame is made for advanced and pro-level padel players, with a 15K Carbon Face and a Power Foam. The diamond-shaped racket creates natural power, along with the Aeroexact Design technology, which makes the racket feel rapid and whippy through the air. The Duo Grid Hole Pattern combines large holes on the top for increased power with small holes on the bottom for spin and control, while the Spin^2 Texture helps you get the most spin on the ball.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 18 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Axel", Man 35 year
Level: advanced
It is comfortable to handle, although many times I have to make the stroke 100% technically correct to do what I want, and that sometimes penalizes me. Afterwards, it helps me both in power and defense.
2025-11-12, 20:59
4
"jordi", Man 35 year
Level: advanced (have paddle elbow)
It's spectacular, the only thing is that it's quite heavy and it causes me elbow pain.
2025-11-13, 13:21
2
Man 34 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Too heavy , hard to manevour , hard to catch sweet spot
2025-11-09, 21:43
4
"Gianluca", Man 56 year
Level: amateur
Precise, stabile, but unforgiving if you hit poorly.
2025-12-07, 23:52
3
"Blake", Man 42 year
Level: advanced
Strong overheads, volleys come out slow. Defense ok
2026-04-15, 23:08
4
Man 48 year
Level: advanced
Very hard attacking racket
2025-11-16, 22:33















