BLACK CROWN - SPECIAL SOFT 2023
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Special Soft 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 80% Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Power Soft Memory Eva |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Black Crown |
Description from manufacturer
Tear-shaped and with a rough surface, Sandspin, the Special Soft model is designed for players seeking a more comfortable paddle, with very good control and ball release. The frame is made of 2TB EVA carbon, and along with the mold designed with extended sweet spot area technology, the racket's sweet spot is very wide, facilitating hitting from all positions. The core is made of Power Soft Memory Eva, a 17-density rubber with great memory and a great combination of power and control. The last layer is 3K Aluminium, a strong, very flexible, and highly durable fiber. This fiber gives you an extra touch of control and ball release. Lastly, this paddle is equipped with ERGONOMIC HANDGRIP technology, which makes the grip feel much more comfortable. In short, it's a racket with which you will feel comfortable from the first hit. Product designed for intermediate and advanced level players.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
"Zigmars", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Its a stiff and hard, elbow have an issue after every game
2025-11-12, 21:16
3
"Santiago", Man 43 year
Level: advanced
Too powerful
2025-12-30, 22:39
3
"Pere", Man 49 year
Level: amateur
Little weight
2025-11-11, 23:35
3
"fghfgh", Man 36 year
Level: amateur (have paddle elbow)
hrfhf
2025-11-02, 09:56
















