STARVIE - AQUILA 2024
(3 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 210,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
It stands out for being a comfortable racket, which offers good sensations on court with a perfect balance between power, control and ball speed. It is also surprisingly easy to handle thanks to its Soft 30 rubber density in its core. It is designed for mid-level offensive players looking for racket with excellent manageability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 66 year
Level: amateur
Star vie
2023-12-25, 20:41
3
"Jérôme", Man 50 year
Level: amateur
-
2025-05-10, 13:13
4
Man 46 year
Level: amateur
-
2024-04-29, 22:34
















