STARVIE - BLACK TITAN 2026
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $380.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 366 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | H EVA Power |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
Featuring a new hybrid mold and cutting-edge materials, the BLACK TITAN delivers an ultra-precise and direct response, ideal for demanding players seeking extreme power without losing control, thanks to the incorporation of the new 24K Carbon Master. Its H-Eva Power foam provides a firm, explosive feel, ensuring total dominance on every shot. It features two key innovations: the new Anti-Vibe technology, designed to minimize vibrations during impact to reduce joint discomfort and enhance on-court comfort; and the Dynamic Star system an interchangeable central star with two weight options hat allows players to adjust the racket’s balance. This system enables a balance variation of 0.3 cm.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
1.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
1
"Simon", Man 33 year
Level: advanced
I can't get any speed.
2026-03-30, 11:41












