PADEL FORCE - STORM 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Padel Force - Storm 2026:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Pro UK45 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Padel Force |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 26,5 cm |
| Total length | 46,0 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 40 st |
| Weight | Medium 365 g |
| Balance point measurement | 27,1 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2026-01-12 |
Description from manufacturer
STORM is a racket designed and developed in Spain by the PADEL-FORCE brand, a lion dressed in Armani: elegant, beautiful, but a lethal weapon on the court. Like all PADEL-FORCE rackets, STORM is manufactured in the same factory where brands like SIUX, ADIDAS, VOLT, and other top global brands are made. Thanks to its Full 3K Carbon composition, which provides rigidity and hardness in hitting, combined with the PRO EVA UK-45 foam of PRO hardness, STORM becomes the hardest racket on the market. It is a racket only suitable for true padel killers, with a composition used only by professionals in the circuit, requiring STORM's audience to have TOP player capabilities. Designed for those who want to finish the point, take it outside the 4, return the ball to your field with a smash, or simply break the back glass with a shot, STORM is one of the hidden weapons that now sees the light. The textured finish with the 3D Hexagon Carbon sheet on the faces makes spin hitting another weapon to add to this padel racket.
Printout from www.racketguide.com













