ENEBE - RESPONSE ALU 2025
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA HR9 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Enebe |
Description from manufacturer
The Response line has undergone a facelift. A diagonal design from bottom to top has been chosen for the front of the blade. Regarding technical specifications, it retains the characteristics of previous models, being a very versatile blade with professional performance.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Kuko", Man 39 year
Level: amateur
Mid-low racket
2025-12-16, 22:55












