PUMA - NOVA PRO CTR 2025
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to PUMA - Nova Pro Ctr 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 1 630,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from PUMA |
Description from manufacturer
Puma Nova Pro Control is an excellent fit for players with technical skills who want complete control on the padel court. With its large round shape and low balance point, it provides a generous sweet spot, enabling precise and planned shots no matter where you are on the court.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 32 year
Level: amateur
Very good for control, with a very low balance, it penalizes a lot in attack shots.
2026-02-12, 05:25
3
Man 46 year
Level: amateur (have paddle elbow)
---
2026-02-08, 22:14
3
Man 33 year
Level: amateur
-
2026-02-15, 00:18
4
Man 47 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2026-02-01, 17:04
















