SIUX - TRILOGY GO 4 2024
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Trilogy Go 4 2024:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3k carbon fiber 50% + fiberglass 50% |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,5 cm |
| Total length | 45,8 cm |
| Width racket blade | 26,0 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Quite low 358 g |
| Balance point measurement | 26,1 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Quite light |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2024-07-17 |
Description from manufacturer
Introducing the SIUX TRILOGY GO 4. This GO version is characterized by its round shape, EVA SOFT rubber, 3k carbon and matt finish. What are you waiting for?
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
"Emma", Woman 33 year
Level: beginner (have paddle elbow)
Feels hard
2025-11-03, 20:38
2
"Edwin", Man 20 year
Level: amateur
-
2025-11-21, 17:25

















