DROP SHOT - AXION COMFORT 2025
(1 review)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 230,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft Low Density |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Drop Shot |
Description from manufacturer
The Axion Series is the jewel of the collection according to our players. The 2025 collection includes three models of different ranges for the racket of our professional player Jon Sanz, with the aim that our customers can have their Axion racket adapted to their level of play. The Drop Shot Axion Comfort is the low-range model, designed for those players who are starting in the sport of padel. Its faces are made of 3K Carbon; two-way flat carbon with 3,000 filaments per carbon thread to make the faces of high-end rackets, thus achieving excellent playability and extra resistance. For its mold we have opted for the round format. We have used Eva Soft rubber for the composition of its faces, a rubber whose main property is elasticity and lightness. With a lower ball speed, we achieve greater power. Its design combines elegant gray tones with striking details in yellow, resulting in an elegant and current style. The signature of our player Jon Sanz is imprinted on the face, adding unique value.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 24 year
Level: beginner
-
2026-01-21, 10:41
















