HEAD - SPEED PRO 2025
(21 Reviews)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,0 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 25,7 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,6 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 62 st |
| Weight | Medium 364 g |
| Balance point measurement | 27,6 cm from the bottom |
| Balance point | High 61 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2025-03-11 |
Description from manufacturer
For unparalleled touch, feel and an extra boost of power, the versatile SPEED PRO has been upgraded with new Auxetic 2.0 technology. Tournament players can accelerate the game with a racquet that offers an ideal blend of power and control, with an exclusive hitting surface made of hybrid woven material that combines the best performance of carbon fiber and fiberglass. For extra comfort, the SPEED PRO is offered with the new Damp Plus technology for advanced vibration dampening and upgraded Soft Butt Cap. Ideal blend of power and control for tournament players looking to accelerate the game.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 21 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Mohammad S. Waheed", Man 33 year
Level: advanced
I would like to switch from the Head Speed Pro 2025 to a lighter racket without compromising much on power, control and sweet spot. It tends to weigh heavy on my arm as I start to tire towards the latter stages of matches. The smooth surface is another downside but I guess that can be resolved with head spin strips. Weight might be the sole reason I’d switch to a lighter racket. As I find it hard to manoeuvre it around in whether in defence (back of the court) or at the net on instances.
2025-06-15, 22:54
2
"Carlos", Man 39 year
Level: advanced
It is a racket that allows me to play comfortably both in attack and defense.
2025-11-18, 12:22
4
"Vishal", Man 27 year
Level: amateur
It's a pretty good racket, but I'm looking for maneuverability.
2025-12-08, 08:21
4
"Simone", Man 24 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good as stress, and as power but little spin
2026-02-07, 19:04
3
"Zain", Man 19 year
Level: amateur
A little too soft for my liking, and heavy
2026-03-18, 07:38
3
Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Too top-heavy for my padel elbow
2026-03-29, 20:19















