HEAD - SPEED MOTION 2025
(40 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Head - Speed Motion 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,0 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 25,7 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,6 cm |
| Racket surface type | Smooth |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Medium 364 g |
| Balance point measurement | 27,0 cm from the bottom |
| Balance point | Quite high 59 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-03-11 |
Description from manufacturer
The maneuverable SPEED MOTION has been upgraded with the innovative Auxetic 2.0 technology for unparalleled touch, feel and an extra boost of power. Endorsed by Ari Sánchez, this padel racquet offers a perfect blend of power and control for advanced and tournament players looking to accelerate the game. An exclusive hitting surface with a hybrid woven material combines the best performance of carbon fiber and fiberglass, while the upgraded Soft Butt Cap technology ensures a more comfortable grip. The SPEED MOTION has also been refreshed with a new, exclusive and premium design. New Auxetic 2.0 technology for unparalleled touch, feel and an extra boost of power
Ideal blend of power and control for advanced players looking to accelerate the game. Versatile and maneuverable: the light version of the SPEED PRO.
Ideal blend of power and control for advanced players looking to accelerate the game. Versatile and maneuverable: the light version of the SPEED PRO.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 40 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Paolo", Man 40 year
Level: amateur
I had to put the strips on the surface because I like to use some slice
2025-11-13, 15:00
3
"Ieteke", Woman 46 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Very nice racket, but balance is too must for my arm
2025-11-13, 07:17
4
Woman 55 year
Level: amateur
Good but sometimes lacks a bit of power
2026-02-01, 08:12
3
"Ale", Man 47 year
Level: amateur
Little thrust
Good control
Good control
2026-01-21, 17:54
4
Man 47 year
Level: advanced
looking for more power
2025-12-16, 10:41
3
"Matteo", Man 26 year
Level: amateur
Not bad for beginners
2026-02-15, 11:40



















