HEAD - SPEED ONE X 2025
(3 Reviews)
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 365 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + graphene |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Power Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Head |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 24,0 cm |
| Total length | 45,4 cm |
| Width racket blade | 25,5 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,6 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 1 st |
| Weight | Medium 366 g |
| Balance point measurement | 26,2 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 58 % |
| Firmness core | Hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-03-11 |
Description from manufacturer
Join the revolution in padel racquet design and accelerate the game, with the new SPEED ONE X, which offers the most advanced players an ideal blend of power and control. For extra durability, this ultra-premium racquet is engineered with game-changing HEAD ONE technology, with just one hole in the hitting surface, which is made from a 2D-layered, see-through carbon for explosive power. State-of-the-art Auxetic 2.0 technology brings unparalleled touch, feel and an extra boost of power while the Extreme Spin technology adds extra ball grip and spin. The heavier weight makes this ideal for experienced players and for additional comfort, the SPEED ONE X has an upgraded Soft Butt Cap and new Damp Plus technology for advanced vibration dampening.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Marco", Man 47 year
Level: advanced
Perfect
2025-12-07, 00:23
4
Man 39 year
Level: advanced
-
2026-03-08, 23:22
3
Man 45 year
Level: advanced
-
2025-11-15, 22:56
















