SIUX - PEGASUS REVOLUTION 3K 2023
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Pegasus Revolution 3K 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Stiffer than the previous version, the Pegasus Revolution 3K has a narrower carbon fiber in its faces for a smoother surface and harder surface, ideal for players looking for more power.
It also incorporates two fiberglass mats as reinforcement and in the frame area, the Revolution system. This consists of a flat carbon twin-tubular that is joined with the four-arm bridge, offering greater vibration absorption.
It also incorporates two fiberglass mats as reinforcement and in the frame area, the Revolution system. This consists of a flat carbon twin-tubular that is joined with the four-arm bridge, offering greater vibration absorption.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Iñaki", Man 21 year
Level: amateur
Hard paddle but easy to adapt to, and light, which is what I mainly look for in a paddle.
2025-11-12, 22:36
3
Man 62 year
Level: beginner
-
2026-02-17, 00:02
4
Man 43 year
Level: amateur
-
2025-08-19, 13:33
4
"Gunther Van den Langenbergh", Man 54 year
Level: advanced
-
2024-09-09, 14:30
4
Man 56 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-12-22, 18:15




















