SIUX - PEGASUS ELITE 4 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Pegasus Elite 4 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 030,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
The SIUX PEGASUS ELITE 2026 is a semi-professional racket designed for players seeking an ideal balance between control and power. Made with high-quality carbon, it offers great resistance and lightness, improving maneuverability and durability on the court. Its advanced design ensures optimal performance with every shot, ideal for players who want to elevate their game with cutting-edge technology.
Printout from www.racketguide.com





















