BULLPADEL - VERTEX 05 GEO 2026
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Vertex 05 Geo 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 340,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Xtend |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
Description from manufacturer
Collaboratively designed with Pablo Cardona, the Bullpadel Vertex 05 GEO is the most assertive model in the Vertex series. Featuring a geometric shape and a broader hitting area, it enhances the sweet spot and the aggressive balance for more precise and forceful shots while maintaining control. The inclusion of cutting-edge technologies like Curv:Aktiv, Air Power, Vertex Core, and Top Spin in the racket ensures enhanced speed, stability, and responsiveness. This model perfectly suits players seeking adaptability and exceptional performance, offering the ideal tool for dominating every point with strength and accuracy. Its geometric construction enlarges the hitting zone and sweet spot, boosting tolerance, control, and power with each stroke.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Fabrizio", Man 41 year
Level: advanced
Great precision and control but little power and ball output.
2025-11-17, 23:15
5
Man 33 year
Level: advanced
It's generally amazing
2025-11-16, 16:06
4
Man 43 year
Level: advanced
-
2026-02-26, 08:46
3
Man 46 year
Level: amateur
-
2026-01-21, 23:11
3
"Alvaro", Man 27 year
Level: amateur
-
2025-10-30, 17:59






















