BULLPADEL - NEURON 02 EDGE MILANO 2026
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Bullpadel - Neuron 02 Edge Milano 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3.040,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Xtend |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | MultiEVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Bullpadel |
Description from manufacturer
The Neuron 02 Edge Milano has been designed for those seeking a more balanced and controlled game. Its lower balance and firm structure allow for superior handling and consistent shots, offering stability and confidence in every exchange. The Neuron 02 Edge Milano stands out with an avant-garde and urban design, featuring a color palette that combines white, black, and touches of fuchsia pink. Its aesthetic plays with geometries and contrasts, achieving a modern and striking racket that reflects the energy of a cosmopolitan city like Milan. On one side, the large characteristic "B" of Bullpadel dominates the plane, while on the other, the focus is on a pattern inspired by the shapes of the Milan Cathedral, an architectural nod that provides a sophisticated and characterful finish.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 68 year
Level: amateur
-
2025-11-10, 16:31














