SIUX - DIABLO BLACK CARBON LUXURY 12K 2021
(16 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Diablo Black Carbon Luxury 12K 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $360.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Siux |
Description from manufacturer
The new Siux Black Carbon Luxury 12K is a racket for players who seek a racket that has everything. This is the successor to the Black Carbon Luxury and has a higher balance than its predecessor to provide more power in the shots. Additionally, the hitting surface is harder as it has 12k carbon fiber, which suits the best players. With its double carbon fiber frame, this is a durable racket, and the combination with EVA Soft in the core and the round shape provides excellent control and a large sweet spot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 60 year
Level: advanced
It gives me confidence, but it's a bit lacking in power.
2025-12-21, 20:06
4
"Nicklas", Man 36 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Gentle on the elbow, quite easy to play.
2024-01-15, 18:48
4
"Nicklas", Man 36 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Easy to play but lacks punch
2024-01-15, 18:53
4
Man 60 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Nil
2026-01-21, 12:57
2
Man 60 year
Level: amateur
Nil
2026-01-21, 12:52
3
Man 43 year
Level: advanced
-
2026-02-09, 00:17















