STARVIE - KENTA PLUS 2026
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Kenta Plus 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 270,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 366 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Hyper |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | S EVA Flex |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
Round-shaped racket with medium balance, ideal for intermediate players who prioritize control, precision, and comfort. Its 12K Carbon Hyper surface expands the sweet spot, while the S-Eva Flex soft-density foam provides excellent ball output and a light, comfortable feel—perfect for effortless play. Incorporates Geo Bridge, a hexagonal structure in the heart that boosts rigidity and accelerates the swing. Also features Z-Shock in the grip, a system that absorbs impact, reduces vibrations, and improves playing comfort.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"MG", Man 51 year
Level: advanced (have paddle elbow)
very good build quality, lacks a little power, but good control and contact and super for the elbow
2026-03-18, 12:52
5
"Jimmy", Man 52 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control
2026-01-21, 14:28
4
"Niels", Man 44 year
Level: amateur
-
2026-01-21, 16:32






















