FLO PADEL - PULSE FOCUS 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Flo Padel - Pulse Focus 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 760,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | UKPA EVA Soft Foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Flo Padel |
Description from manufacturer
The Pulse: FOCUS is engineered for the competitor who demands precision and aggressive power. Unlike our comfort line, this racket features a sophisticated 12K Carbon Fiber outer layer, providing a firm, highly responsive touch and superior energy transfer for explosive shots. This power is expertly tempered by the soft UKPA EVA Foam core, ensuring the impact is comfortable and the sweet spot remains accessible. The Round Shape and balanced 50:50 Mid-Balance work in synergy to deliver a high-performance weapon that allows you to sharpen your focus, dictate the points, and finish them with conviction.
Printout from www.racketguide.com














