ADIDAS - METALBONE CTRL 3.4 2025
(49 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Metalbone CTRL 3.4 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 400,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | Aluminized Carbon Fiber 16K |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The Metalbone CTRL 3.4 is a racquet built on the foundation of control, reaching the highest performance standards. The Weight & Balance System technology makes it a versatile model, adaptable to your needs in any situation. It is crafted from high-hardness Carbon Aluminised 16K fibre and low-density EVA Soft Performance rubber, which provides excellent ball output. Top-level play also demands power, which is why this model features the three new Metalbone technologies for 2025. The Power Extra Grip offers an extended handle that increases inertia during the swing, while the Low Poly polyhedral design in the frame and core, along with the Power Groove rail in the frame, enhances the racquet's structural rigidity. Additionally, the Spin Blade Decal texture guarantees precision when generating spin.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 49 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Vittorio", Man 49 year
Level: advanced (have paddle elbow)
It gives you maximum control. It also allows you to have power when needed. Among its qualities, maneuverability is not on par with its other characteristics. If you play offensively, it requires a well-trained arm. However, if your game tends to place shots, it helps you a lot.
2026-02-12, 21:30
4
"Riccardo", Man 29 year
Level: amateur
Sweet spot better than good, intermediate touch mild with excellent ball release. More than sufficient power with the possibility to manage the weight and minimally the balance with the built-in weight system.
2026-05-10, 23:32
4
"Erik Wigren", Man 29 year
Level: amateur
I really like the racket I play with now, but I lack a bit of power in my overhead as I'm not very strong, so preferably a racket that gives a bit of free power in the smash.
2026-04-10, 17:42
4
Man 27 year
Level: advanced
Buena para bandejas, víboras. Um poco de rebote a mais do que me gusta.
Necessita um poco mas de potência.
Pinto Dulce bueno e peso 350g
Necessita um poco mas de potência.
Pinto Dulce bueno e peso 350g
2025-11-12, 18:49
4
"Sara", Woman 41 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I had Martita Ortega's racket and injured my elbow... now I play with the Metalbone but it doesn't quite suit my game.
2025-11-13, 13:30
4
Man 49 year
Level: advanced (have paddle elbow)
It helps you a lot in defense and with placed shots. Much effort if you want to hit more shots in succession with force.
2026-02-08, 00:37
















