SANE - RISSING 2.0 MAX PRO 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Rissing 2.0 Max Pro 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 240,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft 30 |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Sane |
Description from manufacturer
Rissing Max Pro 2.0 is the successor to last year's successful model. With a newly updated frame, this is a racket to count on. A suitable racket for the player who wants to control the match, without losing speed in the shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 45 year
Level: amateur
-
2023-02-14, 10:01














