ALACRAN - AKER 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Alacran - Aker 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 200,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | ESP Professional Rubber |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Alacran |
Description from manufacturer
Alacran Aker is a refined racket designed for players seeking a balance between control and feel. With a hybrid drop shape, you get a generous sweet spot while maintaining control during defensive shots. The hitting surfaces are made of 3K carbon fiber, providing stability and precision, and the core of ESP medium-soft rubber offers comfort and soft ball contact. The frame with C-Bone Twin Tube / dual carbon construction increases structural stiffness and reduces twisting. The 3D-textured surface helps you add effect to the shots with better grip, and the integrated anti-vibration bridge package dampens shocks and protects the arm. With a profile of 38 mm, Aker delivers a smooth feel in every shot. For those who want to combine feel, precision, and technology, Alacran Aker is a strong weapon on the court.
Printout from www.racketguide.com
















