ADIDAS - METALBONE HRD 3.4 2025
(63 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Metalbone HRD 3.4 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3.490,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 345 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 16K aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Eva High Memory |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
Metalbone HRD+ 3.4, one of Ale Galán's new models, is designed for those who want to maximize power and strong play on the padel court. With its extra stiff core and premium materials, this racket promises optimal performance and advanced technology. Through the Weight & Balance System, you can adjust the racket according to your specific needs. You can change the weight by up to 11.2 grams to quickly adapt balance and movement to your playing style. Do you need fast reactions or do you prefer stability and power? Metalbone HRD+ 3.4 allows you to adjust the racket to perfectly suit your needs. The unique diamond-shaped racket Metalbone HRD+ 3.4 guarantees extraordinary power with its heavy top. This results in explosive smashes and aggressive attacks. The combined effect of diamond shapes and the face with 16K Aluminized Carbon provides reliable precision and long durability in every shot. What really makes Metalbone HRD+ 3.4 unique is the extra hard core. This feature is perfect for experienced players who can take advantage of its stiffness to achieve maximum strength and control. Despite its intense build, the racket ensures a comfortable playing feeling, thanks to state-of-the-art material choices and innovative technologies. Power Extra Grip: The extended grip provides more control for two-handed shots and adjustment possibilities for balance. 16K Aluminized Carbon: The surface material combines aluminum and carbon fiber for extra stiffness and durability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 63 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Piotr", Man 31 year
Level: amateur
Much power which is really available easily. I like the softness/rebound of it which help with defense. I like long handle and head heavies of my racket. But I think is not that maneuverable in defense and I feel like I can't swing fast in smash.
2026-02-06, 15:23
4
"Sergio", Man 31 year
Level: advanced
I really like the firmness for finishing. At the net, it performs great. It is true that I miss some support in defense.
2026-02-11, 00:17
5
"Marco", Man 37 year
Level: advanced
I feel very good; I like hard rackets to be more aggressive in the match when there is an opportunity.
2025-12-08, 18:45
4
"Manuel", Man 28 year
Level: advanced
It suits me very well in attack, which is what I lack help with, and in defense, I handle myself well and manage the paddle well in defense.
2025-11-12, 19:22
4
"Mario", Man 27 year
Level: amateur
I like everything it has, but I consider that I often overdo it with force because it is so hard.
2026-02-08, 15:29
3
Man 26 year
Level: amateur
Great racket, very high power level but not suitable for an intermediate player.
2025-11-24, 15:40
















