STARVIE - TRITON POWER PLUS 2026
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to StarVie - Triton Power Plus 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 300,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 366 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon Hybrid |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | H EVA Power |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
Diamond-shaped racket with high balance, designed for powerful, attacking play. The 18K Carbon Hybrid surface adds rigidity and precision, while the high-density H-Eva Power foam provides a firm feel for maximum power and control on decisive shots. It incorporates TriTech Core, a triple-structured core that enhances balance, maneuverability, and shot accuracy. Also features Z-Shock, a grip system that absorbs impact vibrations and increases comfort.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Marc", Man 24 year
Level: advanced
Bad sweet spot and bad defense but very good power
2026-02-16, 18:17
4
"Marc", Man 24 year
Level: advanced
Good power, poor sweet spot, and poor defense.
2026-02-16, 17:49
5
Man 51 year
Level: amateur
-
2026-01-29, 22:53
2
Man 52 year
Level: amateur
-
2025-12-08, 18:57
4
"Stefano", Man 35 year
Level: amateur
-
2025-12-07, 16:11






















