SIUX - FENIX ELITE 6 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Fenix Elite 6 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $320.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Hard |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Siux |
Description from manufacturer
The Siux Fenix Elite 6 2026 is a power-focused diamond-shaped padel racket designed for advanced to elite players seeking maximum attacking performance. It features 3K carbon faces and frame, a hard/medium-hard EVA core, and a sanded/3D textured surface to enhance spin and shot precision. With its high balance, it delivers explosive pace on smashes and offensive volleys, while the firm core provides a fast ball response for aggressive play.
Printout from www.racketguide.com

















