DUNLOP - FX PRO 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Dunlop - FX Pro 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $350.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 12K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA Pro |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Dunlop |
Description from manufacturer
Experience elite performance with the FX PRO, designed for players seeking power, precision, and control. Built with 12K Carbon, this racket ensures exceptional consistency and durability. The Force Bridge technology enhances stability, while Pro EVA provides an optimal feel for every shot. For players who demand spin and accuracy, SpinBoost and Power Holes work together to improve ball grip and control. Meanwhile, Sonic Core Infinergy by BASF delivers superior rebound and vibration absorption for increased comfort on impact. The VibroShield system further reduces vibrations, ensuring a smooth and responsive playing experience.
Printout from www.racketguide.com


















