ADIDAS - ADIPOWER 3.2 2023
(121 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Adipower 3.2 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $420.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 15K aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Eva High Memory |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
ADIPOWER 3.2 is a continuation of the collection of rackets that have made Adipower known for offering the very best options and is designed for those who feel like winners. Gain more power and consistency in your game thanks to DUAL EXOSKELETON technology. With this racket, you can gain an advantage over your opponent by getting more effective spin on your shots thanks to SPIN BLADE technology. Additionally, the diamond shape of the racket along with EVA HIGH MEMORY rubber and 15K ALUMINIZED CARBON surface allow you to get more power.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 121 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Erik", Man 28 year
Level: advanced
I like the racket very much and think it has good power, maybe would have wanted a bit more sweet spot and more power and control, maybe a more premium racket as I think the quality of this one is not like other top models.
2025-12-07, 22:51
4
Woman 29 year
Level: advanced
Fairly good pressure, good blocking racket but I find that there are other rackets I have tested that are easier to aim and slice the ball with.
2023-09-03, 12:41
4
Woman 56 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good weight and that it is round but lacks a bit more pressure and different surface.
2023-11-12, 22:57
5
"Erik", Man 28 year
Level: amateur
Love it but maybe want a little more spin and power
2025-12-10, 22:03
3
"13", Man 27 year
Level: amateur
Heavy racket but at least I get the speed I like.
2024-02-12, 23:03
4
"Johanna", Woman 49 year
Level: advanced
Gets hard hits and quite good placements
2023-12-03, 20:56















