SET - LION 2022
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to SET - Lion 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £190.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from SET |
Description from manufacturer
SET Lion is an easy-to-handle racket with versatile characteristics. If you're looking for an easy-to-play racket, here's a good option.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 40 year
Level: advanced
Good control, lacks a bit of power
2024-01-23, 19:33
4
"Nils", Man 40 year
Level: advanced
Good control
2024-08-27, 21:30















