WILSON - BELA LT V2.5 2024
(47 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $320.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 355 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Wilson |
Description from manufacturer
The lightest padel racket in world #1 Fernando Belasteguin's signature line, the Bela LT V2.5 delivers competition-ready performance in a design infused with his championship DNA. Engineered for arm-friendly playability, the Bela LT combines a Soft EVA Foam core with a woven layer of carbon fiber on the face, providing cushioned, comfortable power with every stroke. To further enhance the feel and playability of the padel racket, a thoughtfully designed hole pattern and widened sweet spot allows for consistent responses across the face. The surface of the padel is also textured to produce reliable spin, a must for competitive players looking for an edge. And thanks to its Shock Shield grip and built-in wrist strap, the ultimate comfort is in your hand. Other upgrades with this padel racket include added notches in the throat to provide a comfortable second hand feel and a clear bumper to prolong frame and paint durability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 47 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Juan Jose", Man 37 year
Level: amateur (have paddle elbow)
The paddle is good but the weight is high, they say 355g and no... mine weighs 368g so the weight for being the Light comes like the V3
2026-03-07, 14:23
4
"Enrico", Man 31 year
Level: amateur
I feel good about the touch and handling, but I would like something that helps me more with my baseline game.
2026-01-09, 06:11
5
"Elisa", Woman 40 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good control, light and manageable. I would like just a bit more power.
2026-02-14, 13:43
4
"Patrik", Man 54 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Light racket with good control but a bit lacking in speed.
2025-11-22, 09:09
4
Man 51 year
Level: amateur
Light and good racket for control and flexibility,
2025-11-17, 22:55
4
"Juanjo", Man 37 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I am quite satisfied, I like its mobility.
2026-02-14, 19:08














