HEROES - ANIMAL 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Heroes - Animal 2025:Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £220.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 18K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Black Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Heroes |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 11,5 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 45,5 cm |
| Width racket blade | 25,8 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Structured |
| Number of drilled holes | 68 st |
| Weight | Low 348 g |
| Balance point measurement | 25,9 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 57 % |
| Firmness core | Quite hard |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Medium |
| The measurement was performed | 2025-03-23 |
Description from manufacturer
The ANIMAL racket has been designed for regular players seeking maximum ball control and an easy playing experience. The frame for 2024 has been reinforced to ensure excellent performance. Made with an 18K carbon face and two layers of fiberglass, it offers a robust and responsive structure. The super soft Black EVA foam ensures a comfortable hitting sensation, while the 100% carbon fiber frame contributes to long-lasting durability. With its elegant design combining blue and gold, this racket not only offers high performance but also stands out for its aesthetics.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 31 year
Level: amateur
-
2026-03-25, 06:44
2
Woman 45 year
Level: beginner (have paddle elbow)
-
2026-01-03, 10:40
















