SET - LION 2022
(2 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 210,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 365 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from SET |
Description from manufacturer
SET Lion is an easy-to-handle racket with versatile characteristics. If you're looking for an easy-to-play racket, here's a good option.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 40 year
Level: advanced
Good control, lacks a bit of power
2024-01-23, 19:33
4
"Nils", Man 40 year
Level: advanced
Good control
2024-08-27, 21:30














