ZERV - FLUSH Z500 2022
(2 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 120,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | Pro 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by ZERV |
Description from manufacturer
Fantastic padel racket for beginners, slightly experienced players, young players, and recreational players! The racket comes with a carbon fiber frame and a fiberglass surface, giving you a bit of everything. With this racket, you get a bit of everything. You get power, control, durability, stiffness, and ball feel. This is a really good option for those who want a racket at a really good price! You get a really good experience on the court. The racket is made of 50% fiberglass and 50% carbon: The fiberglass gives you good elasticity, ball feel, and control. The carbon provides durability, stiffness, and power. The core is made with EVA Core Foam. It's a foam that quickly returns to its original shape after each hit, quickly preparing you for the next shot. This also provides better control and ball feel. The frame is made of carbon fiber. It means the frame is made of 100% carbon, which is a big advantage. The carbon material offers better durability and more stiffness, meaning you get a durable racket. Additionally, you get better energy transfer in your shots, meaning you get better power. Pro 3K Glass Fiber is the material used on the surface. This fiberglass provides both good elasticity and ball feel, making the racket easier to handle for you. All in all, you get a fantastic racket that offers a bit of everything. You get power, control, and quick recovery so you're always ready for the next shot. Moreover, it is durable thanks to the carbon fiber frame.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
2
Man 40 year
Level: amateur
-
2025-11-28, 15:03
3
"Ron", Man 33 year
Level: amateur
-
2025-11-08, 09:24















