STARVIE - TRITON PRO 2024
(9 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.890,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA 50 |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by StarVie |
Description from manufacturer
The Triton Pro racket has a teardrop shape that provides greater balance towards the head. A technical racket ideal for advanced players who want extra power in their offensive game without losing control thanks to its medium density Pro 50 rubber.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Gaspare bono", Man 52 year
Level: advanced
Excellent on volleys, sometimes I lose control on overhead shots. Solid in defense.
2026-02-07, 18:09
4
"Ezio", Man 54 year
Level: amateur
B
2025-12-05, 16:00
4
"Ett", Man 30 year
Level: amateur
-
2025-11-25, 16:11
4
Man 27 year
Level: elite
-
2025-11-18, 12:41
4
Man 30 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2025-11-16, 14:40
4
"Sergio", Man 19 year
Level: advanced
-
2025-11-12, 19:40
















